Jedným z prvých poslov prichádzajúcej jari je medvedí cesnak. V období, kedy je prirodzených vitamínov z vlastnej záhrady len minimum, si môžete pri víkendovej prechádzke lesom nazbierať túto unikátnu, zdraviu prospešnú bylinku.
Ako ho nájdete?
Jednoducho. Vďaka jeho prenikavej cesnakovej aróme ho určite zacítite skôr, ako ho zbadáte. Vďaka tejto aróme je vylúčená zámena s listami konvalinky alebo s jedovatou jesienkou obyčajnou. Medvedí cesnak rastie vo veľkých lánoch na vlhkých lúkach, v tienistých lesoch alebo na čistinkách pri potoku. Prvé lístky sa objavia už v marci a zbierať ho môžete až do konca mája. Zbierame mladé podlhovasté listy ešte pred kvitnutím, ktoré majú najväčšiu liečivú silu. Vedeli ste, že medvedí cesnak je prvou potravou medveďov, ktorí ho po zimnom spánku vyhľadávajú, aby si prečistili tráviaci trakt a krv? Rovnako prospešný je aj pre človeka. Pomôže telu nabrať nové sily po zime a je ideálnou súčasťou jarnej očisty organizmu.
Účinky medvedieho cesnaku na zdravie
Použitie a uskladnenie medvedieho cesnaku – ako na to?
Medvedí cesnak má najväčšiu silu hneď po odtrhnutí. Najvhodnejšia je teda priama konzumácia. Medvedí cesnak sa neodporúča sušiť, pretože sušením prichádza o všetky liečivé zložky. Ak neskonzumujete čerstvý cesnak hneď po jeho odtrhnutí, uchovajte ho v chladničke maximálne po dobu 3 dní. Ak ho plánujete využiť neskôr, zmrazte ho v uzavretej plastovej nádobe. Medvedí cesnak má široké využite v studenej i teplej kuchyni. Najjednoduchší spôsob je ten, že si ho nadrobno nasekáte na maslový chlieb alebo do obľúbenej nátierky. Rovnako tak ho môžete pridať do polievky, omáčky alebo šalátu. Môžete si z neho urobiť pesto, ktoré vydrží v chladničke v uzavretej nádobe aj niekoľko týždňov.
Návod na prípravu pesta z medvedieho cesnaku
Ingrediencie
Postup
Tip pre vás: Vypestuje si medvedí cesnak vo vlastnej záhradke. Cibuľky medvedieho cesnaku, zasaďte koncom leta v auguste alebo septembri, keď je už cesnak dlho odkvitnutý, do tienistého miesta v blízkosti stromčekov alebo kríkov. Táto bylinka nie je veľmi náročná na pestovanie, preto si dávajte pozor na jej premnoženie.
Petra
Zaujal vás obsah tohto blogu? Podeľte sa s nami o váš názor, bude pre nás cennou inšpiráciou a motiváciou.